Skip to content

Cochrane Piranhas takes part in first swim meet of the season

The Cochrane Pirahnas took part in their first swim meet on June 1.
0
Cochrane Piranhas Regional Competition YM 1
The Cochrane Piranhas held their first swim meet of the summer.

By Sheila Bryant

Special to the Eagle

The first swim meet of the swim year for the Alberta Summer Swimming Association (ASSA) Region E was held in Cochrane on June 1.

Nearly 350 swimmers from Cochrane, Calgary, Canmore, Didsbury, High River, Okotoks and Innisfail arrived at the Aquatic Centre at Spray Lake Sawmills Family Sports Centre swimming pool at 7 a.m. for warm up. Well over 700 people (swimmers and their families) packed into the curling rink which was transformed in the “base camp” for the day. This is where swimmer and families spend their day when not swimming and waiting for their next event. Swimmers can swim in four individual events and two relays. The swim meet wrapped up at 5 p.m.

Fifty three swimmers, ranging in age from four to 17 years from the Cochrane Piranhas competed at this meet.

The Piranhas had a fantastic first meet of the season with a large number of swimmers achieving personal best times as well as top placement in a number of events.  Here is a summary of the top individual swim placements for the Piranhas at this meet:

·         Ben Barclay placed third in the boys 13 and 14-year-old 50 metre butterfly.

·         Jake Barclay placed second in the boys 15 to 17-year-old 100 metre backstroke and third in the 100 metre freestyle.

·         Isabella Barreto Waringer placed second in the girls 11 and 12-year-old 200 metre freestyle, third in the 50 metre freestyle and third in the 100 metre individual medley (IM).

·         Cadence Bashow placed second in the girls seven and eight-year-old 25 metre fly.

·         Reid Boukall placed second in the boys seven and eight-year-old 25 metre free.

·         Rylan Carnegie placed second in the boys seven and eight-year-old 50 metre back.

·         Jacob Corcoran placed first in the boys 7&8 year old 25 meter Fly and 100 metre individual medley; second in the 50 metre free and third in the 25 metre breaststroke event.

·         Oliver Johnson placed first in the boys nine and 10-year-old 25 metre fly and 50 metre free events; second in 200 metre free and third in the 100 metre individual medley.

·         Max Kruger placed third in the boys 15 to 17-year-old 50 metre breast and 200 metre free events.

·         Levi Lewko placed third in the boys 13 and 14-year-old 50 metre back.

·         Teryn Lewko placed third in the girls seven and eight-year-old 50 metre back.

·         Bria Michalski placed second in the girls 15 to 17-year-old 100 metre back and the 50 metre breast.

·         Josie Powers placed third in the girls 13 and 14-year-old 50 metre breast.

·         Caebri Smith placed third in the boys nine and 10-year-old 200 metre free.

·         Mackinley Smith placed third in the girls seven and eight-year-old 25 metre fly.

·         Aaron Swedlo placed second in the boys 11 and 12-year-old 200 metre free and third in the 50 metre fly.

·         Catherine Swedlo placed first in the girls13 and 14-year-oldd 200 metre free and second in the 50 metre free.

·         Eric Swedlo placed first in the boys 15 to 17-year-old 200 metre free and second in the 50 metre breast.

·         Evan Thibodeau placed second in the boys seven and eight-year-old 25 metre breast stroke and 25 metre fly while placing third in the 50 metre free and 50 metre backstroke.

In relay events the Piranhas teams also came out strong with the following relay team placements:

·         The girls eight and under team of Teryn Lewko, Cadence Bashow, Mackinley Smith, and Taya Hill Van Hout, placed third in the 100 metre freestyle relay

·         The girls 12 and under team of Madison Nugent, Rylee Bashow, Sydney Carnegie and Avery Lange placed third in the 200 metre medley relay.

·         The girls 12 and under team of Aggie Baker, Josie Powers, Madyson Cheverie and Ella Kruger placed third in the 200 metre freestyle relay.

·         The girls 14 and under team of Aggie Baker, Josie Powers, Madyson Cheverie and Clara Washburn placed second in the 200 metre medley relay.

·         The girls 17 and under team of Jade Macosky, Bria Michalski, Natalie Barreto-Waringer and Catherine Swedlo placed second in the 200 metre freestyle relay.

·         The boys eight and under team of Jacob Corcoran, Rylan Carnegie, Evan Thibodeau and Reid Boukall placed first in the 100 metre medley relay.

·         The boys eight and under team of Reid Boukall, Jacob Corcoran, Rylan Carnegie and Sam Cheverie placed first in the 100 metre freestyle relay.

·         The boys eight and under team of Evan Thibodeau, Gavin Lange, Koen Wiebach and Loek Hill Van Hout placed third in the 100 metre freestyle relay.

·         The boys 10 and under team of Kailuam Hill Van Hout, Caebri Smith, Aidan Boukall and Alex Broz placed third in the 100 metre medley relay.

·         The boys 12 and under team of Sebastian Marks, Aedan Carnegie, Oliver Johnson and Eli Fitzsimmons placed third in the 200 metre medley relay.

·         The boys 12 and under team of Eli Fitzsimmons, Isaac Thibodeau, Oliver Johns and Caebri Smith placed second in the 200 metre freestyle relay.

·         The boys 14 and under team of Parker Heiderich, Isaac Thibodeau, Aaron Swedlo and Levi Lewko placed second in the 200 metre medley relay.

·         The boys 17 and under team of Ben Barclay, Eric Swedlo, Max Kruger and Bryson Hammer placed second in the 200 metre medley relay.

·         The boys 17 and under team of Jake Barclay, Bryson Hammer, Max Kruger, and Eric Swedlo placed first in the 200 metre freestyle relay.


The Piranhas will be competing in three more meets in June. Didsbury on June 8, High River on June 14-15 and Okotoks on June 21-22.




Comments